Dňa 3. apríla 2023 sa konala konferencia Fórum pre Slovensko, na ktorom sa zúčastnil aj prezident SAMP, p. Sirotka.
Program:
Otvorenie: Ján Figeľ, predseda Správnej rady NTPT, zakladateľ EIT – cieľ Fóra pre SKo
1. Diskusný panel:
HOSPODÁRSKA POLITIKA SR – STAV A VÍZIA
Úvod: Minister hospodárstva SR Karel Hirman
Panel:
Peter Kremský – predseda Výboru NR SR pre hospodárstvo a dopravu
Peter Gerhart – štátny tajomník
Karol Morvay – Ekonomická univerzita a Ekonomický ústav SAV
Róbert Šimončič – riaditeľ SARIO
Ján Marušinec, ekonomický analytik MESA10
Záverečné zhrnutie: Anton Marcinčin, ekonóm
Moderátor: Ján Füle, novinár
Hospodárska politika Slovenska sa v súčasnosti sústreďuje predovšetkým na zvládnutie operatívnych problémov, pričom situácia hlavne z pohľadu vývoja cien za energie je kritická. Slovensko disponuje energetickým mixom, pričom však posilňovanie obnoviteľných zdrojov je pomalé. V okolitých krajinách môžeme vidieť, ako malé a mikro zdroje výroby energie môžu výhodne koexistovať s jej centrálnou výrobou a distribúciou. Automobilový priemysel je dominantný, no výzva doby je stále viac o prechode od „montovne k mozgovni“.
Čo sa na Slovensku a v Európskej únii musí zmeniť v sektore priemyslu, obchodu a investícií z pohľadu legislatívy, podporných a dotačných schém, cenovej regulácie, technológií a riadenia, aby sme dosiahli pokrok smerom ku stabilnej, zelenej, inteligentnej a udržateľnej ekonomike?
2. Diskusný panel:
MALÉ A STREDNÉ PODNIKANIE, INOVÁCIE A ROZVOJ REGIÓNOV(16,45 h -18,00 h)
Úvod: Peter Švec, štátny tajomník MH SR
Panel:
Dušan Velič, štátny tajomník MIRRI
Ivan Štefanec, poslanec EP, prezident SME Union
Rastislav Machunka – viceprezident AZZZ
Ivan Čarnogurský, člen Predstavenstva ISA
Vladimír Sirotka, prezident SAMP
Záverečné zhrnutie: Štefan Vrátny, zakladateľ BIC
Moderátor: Ján Füle, novinár
Slovenská republika má dlhodobo veľké regionálne rozdiely, ktoré naďalej narastajú. V ostatných rokoch sa objavuje potreba koordinovanej systémovej odozvy. Slabý rast je dôsledkom pandémie, ale aj opakovaného odkladania štrukturálnych reforiem.
Skutočný rozvoj a ekonomicko-sociálne pozdvihnutie nezabezpečí len verejná doprava a energetická infraštruktúra. Potrebná je aj podnikateľská infraštruktúra na miestnej úrovni, vrátane digitálnej.
Vláda desaťročia poskytuje pomoc veľkým strategickým nadnárodným investorom, no väčšinu zamestnanosti zabezpečujú MSP. Schémy podpory preto treba doplniť o reálne riešenia pre zraniteľných domácich výrobcov a poskytovateľov služieb.
Hlavnými aktérmi sú tu verejná správa, profesijné komory, odbory, združenia a samotné subjekty MSP. Pre verejnú správu je potrebné definovať plán, ktorý sa môže stať prelomovým krokom k naplneniu deklarovaných ambícií na podporu rozvoja regiónov a malého a stredného podnikania na Slovensku, ako aj zvýšenie jeho potenciálu smerujúceho k inováciám.
Článok a videá z konferencie si môžete pozrieť TU